Jaromír Pytlík o spojení klubů ICE DRAGONS a SK TELČ

TELČ - Od nové sezóny dojde ke spojení sil dvou telčských klubů, které budou nově kooperovat pod identitou Rytíři z Telče. O změnách, tréninkových programech či samotném zrodu vzájemné spolupráce mluvil v obsáhlém rozhovoru hlavní trenér akademie ICE DRAGONS a předseda nově vzniklého spolku Jaromír Pytlík. 

WTT 22

Kdy padla prvotní myšlenka ohledně spojení klubů a co bylo tím stěžejním důvodem?

Když jsme začínali s ICE DRAGONS, tak jsme vůbec nepředpokládali, že budeme přímo telčská akademie. Postupem času, kdy jsme se potkávali v soutěžích, se ta myšlenka začala nabízet. Těch hráčů není tolik, byla zde snaha si vzájemně hráčsky pomoci, což samozřejmě regule nepovolují, jelikož jsme fungovaly jako dva oddělené kluby. Poprvé ten nápad padl zhruba dva roky zpět, měl podporu i u regionálního trenéra ČSLH. V první fázi jsme byli možná trochu vzdálení a řekněme i rivalové, ale postupem času to vyprchalo a všem bylo jasné, že to spojení bude mít obrovské množství plusů pro obě strany. Bavili jsme se o tom s Fandou Čermákem dlouho, udělal spoustu práce ohledně financování hokeje v Telči, v tomhle směru to opravdu fungovalo. Pomáhá nám s tím, aby fungovalo financování i v novém spolku a za to mu patří poděkování, bez toho se dnešní sport neobejde. Věřím, že se nám povede v Telči vytvořit pro všechny výbornou atmosféru a jsem rád, že jsme to dali dohromady.

logo_rytiri_z_telce_final.pngProč spolek ponese název a identitu Rytíři z Telče?

Spousta lidí se domnívá, že je to ovlivněno tím, že mám oba syny na Kladně, ale tam ta inspirace samozřejmě vůbec nevznikla. Dlouho jsme uvažovali a přemýšleli o tom, co by spojovalo oba kluby, a proto jsme chtěli maximální návaznost na město Telč. Bavili jsme se o různých variantách, Telč symbolizují zámek, je to historická památka, dědictví UNESCO. Jednou, když jsem jel na zimní stadion, tak jsem zahlédl rytířskou fresku, která je myslím na sokolovně, a tak mě napadlo, že proč ne rytíř. Například v zámoří identita rytířů funguje v mnoha klubech (Vegas Golden Knights, London Knights), takže když jsme se shodli, že k Telči nám tato varianta sedí nejvíce, tak jsme se pro to rozhodli. Rytíř má primárně vždy kladné a pozitivní vlastnosti, které jsou podle nás důležité i ve sportu. Odkaz na Telč jsme posílili tím, že rytíř má v logu závoj z městské vlajky s bílým "Téčkem" a telčským znakem. 

Co se týče organizace, jak moc se změní chod obou subjektů tímto spojením? Bude ze začátku převládat snaha o to, aby změny byly co možná nejmenší?

Musím říct, že když jsme se o tom začali bavit, tak požadavek byl, aby se to změnilo co nejméně a všichni zůstali v zajetých kolejích tak, jak jsou zvyklí. Ono spojit řekněme přední českou akademii, ve které hráči trénují i dvakrát denně, mají nabitý celoroční program s návazností na Hockey Talent Academy, s klubem, kde ti hráčí trénují třeba jenom dvakrát týdně, není na první pohled vůbec jednoduchá záležitost. Já si za sebe myslím, že to spojení bude fungovat, že se obě organizace ovlivní navzájem. Z naší strany do toho vneseme metodiku, efektivní tréninky, zlepšení hráčských dovedností, zkrátka tu sportovní stránku. Za SK Telč výborně funguje zajištění financování, dotací, podpory DDM, mají trenéra do malých klubů, spoustu věcí, které my jsme na tomhle poli nedokázali. Jak jsem říkal, my naopak máme tu výkonnost a výsledky a věřím, že když se to spojí, tak se budou obě strany perfektně doplňovat a my pro to uděláme maximum. Celá ta organizace může fungovat v různých úrovních, budeme mít daná tréninková uskupení, rozdílnou četnost tréninků, ale chceme, aby ten program byl po všech stránkách lepší, než jaký tu byl v minulosti. To se nám podaří, i proto chceme začít s přípravou o něco dříve, aby tam nebyla příliš dlouhá pauza. Týmy by měly být pohromadě, než začnou soutěže, hráči se k sobě výkonnostně přiblíží a vše do sebe zapadne. V organizaci vše posuneme tak, že všechny tréninkové skupiny budou mít jasný program, který je už dnes známý trenérům, hráčům i rodičům. 

Co bude hlavním přínosem tohoto spojení?

logo ID academyKdyž se člověk podíval na tabulku, a teď vůbec nechci, aby to vyznělo jakkoliv negativně či zle, tak dva kluby, které trénují pod jednou střechou, jsou na opačných pólech tabulek. Nevidím důvod pro to, aby tomu tak bylo a věřím, že právě toto se díky vzájemné spolupráci změní. Změní se tím výsledky nejen týmu, klubu, ale i jednotlivých hráčů. Dám za příklad Milana Pařila, který přišel z SK Telč do ICE DRAGONS, kde strávil jednu sezónu, během které udělal obrovský progres. Přišel do programu, kde denně efektivně trénoval a příští sezónu bude hrát nejvyšší soutěž devátých tříd. Neměl sice úplně dobrý základ, ale povedlo se nám systematickou prací udělat obrovský pokrok a jsem přesvědčený, že se nám to povede i s dalšími hráči. Nezáleží přece na tom, zda jsou hráči z Telče, ze Slovenska nebo z Třince, důležité je, jak trénují, jak je k nim přistupováno a myslím si, že spoustu místních kluků se výrazně zlepší a budou hrát hokej výborně. Takže v tomhle vidím ten největší přínos, není důvod, proč bychom měli pomáhat cizím hráčům a domácím ne. Náklady místních hokejistů jsou samozřejmě zlomkem toho, co do celého procesu musí investovat hráči cizí, kteří řeší ubytování, stravu, sktelc1školu a další věci.  To, co se nám povedlo se zmíněným Milanem Pařilem, se nám může podařit i s většinou hráčů v Telči, doufám a věřím v to a je to pro mě hlavní motivací. Jsem přesvědčený, že to všichni pochopí a během krátké doby zaznamenáme velký posun. Přál bych si, aby se Telč stala místem, kde se hraje hokej na vysoké úrovní, ať už budete směřovat k profesionálnímu, výkonnostnímu nebo amatérskému hokeji. Vím, že spousta hráčů a hráček má hokej jako kroužek, nemusí v tom vidět úplně nějakou budoucnost, ale právě tím, že budeme mít všechny soutěže, zajistíme prostor i pro ty, kteří mohou být na té druhé straně, ale budou hrát v týmu, který třeba tolik prohrávat nebude. Tomu již nyní můžeme pomoct vhodným hráčským doplněním, věřím, že to všechny kluky a holky bude bavit a budou mít ten sport rádi.

Jak bude vypadat trenérské obsazení jednotlivých týmů a realizační týmy?

kalajadaKaždý, kdo mě zná, ví, že sázím na trenéry, které dobře znám, kteří ví, co dělají a mají vše přesně nalajnované. Chtěl bych, aby za všechny týmy zodpovídali trenéři akademie, abychom všechny tréninkové skupiny měli pod kontrolou a dělali jsme dobrou práci. Samozřejmě počítáme se všemi trenéry, kteří působili u těch kategorií. Všichni tito trenéři zůstanou a budou se na celém konceptu podílet, chceme je využít a bez nich bychom to nemohli udělat. Věřím, že pomůžou tomu spojení, dostanou velký prostor, ale zároveň je potřeba, aby tréninky měly potřebné parametry a za to budou zodpovídat trenéři celoroční akademie. V plánu bylo začlenit také Míru Třetinu, který dostal nabídku z Havlíčkova Brodu. O jeho snaze dostat se do havlíčkobrodského hokeje jsem věděl od začátku, kdy k nám přišel, takže to pro mě nebylo žádné překvapení, že se to nakonec povedlo. Samozřejmě mu to velice přeji, vím, že má Brod v srdci a chce se tomu věnovat, takže doufám, že se mu bude dařit a neotráví ho to. V každém klubu se najdou vždycky rodiče, hráči a možná i trenéři, kteří třeba nejsou úplně na té jedné lodi, ale věřím, že on to zvládne a moc mu to přeji. Myslím si, že i tahle situace nás posune ve spolupráci s regionálními kluby. V rámci CCM ligy za nás již hráli kluci z Havlíčkova Brodu, Jihlavy nebo Třebíče, mám pocit, že spousta klubů z regionu postupně chápe, že to, co my nabízíme v rámci nadstavby Jan_Radosta_posilka.jpghráčům, jako jsou výběrové turnaje World Talent Tournament, Christmas Hockey Series nebo Summer Talent Cup, specializované tréninky jsou nadstavbou a na klubové úrovni těžko dosažitelné. Ta vzájemná spolupráce je prospěšná pro ty nejlepší hráče z regionu. Když se ještě vrátím k tomu odchodu Míry Třetiny, tak si myslím, že nás to v podstatě v ničem moc neomezuje. Máme tu skvěly trenérský tým, Adama Kalaje, který hrál čtyři roky ve Finsku, prošel všemi mládežnickými reprezentacemi, odchodem Míry dostane velký prostor na který by musel čekat a já jsem přesvědčený, že v něm je obrovský potenciál a bude z něj špičkový trenér. Jinak samozřejmě klíčovým trenérem pro mě je Honza Radosta, který u nás dělá trenéra bruslení i kondiční přípravu, vidí do všech záležitostí a chci, aby právě on byl trenérem do malých klubů, protože nejvíce práce bude na něm. Bude zodpovídat za přípravu všech týmů, protože udělal neuvěřitelnou práci s naší akademií v rámci kondičních tréninků, které máme v celoroční akademii každý den. V minulých letech jsme museli občas sáhnout do programu, aby to kluci zvládali, ale od poslední sezóny je vidět, jakým způsobem s nimi pracuje a v minulé jsme nevynechali jediný trénink. Pracuje s hráči před tréninky i po nich a obrovsky se to tím jeho důsledným přístupem zvedlo. Celý ten tým podle mě skvěle doplní trenéři SK a to je to, co od toho očekávám. Komplexní zkonsolidovaný tým trenérů, který bude odvádět stoprocentní práci, která všechny hráče výrazně posune. 

WTT Železný

Co do složení, budou tréninkové skupiny fungovat tak jako minulou sezónu?

My jsme v rámci hráčů ze strany SK vytvořili čtyři tréninkové skupiny, budeme se snažit všechny hráče poznat, formovat ta uskupení, podle potřeby hráčů měnit. Chceme, aby se to trochu srovnalo ročníkově, protože ty skupiny u SK byly minulý rok dost pomíchané. Pokud dáme starší hráče, kteří třeba nemají takovou výkonnost, do mladší skupiny, tak jim ten vlak postupně ujíždí až se dostanou do bodu, kdy ve své kategorii ani nemůžou hrát, takže tohle budeme chtít narovnat, poznat a pak samozřejmě nějaké ty malé změny uděláme. Všichni talentovaní hráči budou mít příležitost, že se dostanou do celoroční akademie, kde pak mají možnost absolvovat daleko více tréninků, zvednout svou výkonnost a určitě se najde spousta hráčů z telčských řad, kteří na to budou mít a zahrají si nejvyšší soutěž. Možná je to troufalé tvrzení, ale myslím si, že třeba i třetiny týmů, které budou hrát nejvyšší soutěže, budou hráči Telče.

Přihlášeny budou jak soutěže nejvyšší, tak nižší, ve kterých v loňské sezóně nastupovali oba kluby. Pro všechny hráče bude tedy možné nastupovat v obou úrovních soutěží?

logo rytir samostatny finalSamozřejme jde o veliké plus, že budeme mít v rámci žákovských lig čtyři soutěže. My jsme je měli i teď, ale na stejné úrovni. Hráli jsme proti sobě, nemohli jsme si jako rozdílné kluby hráčsky pomáhat, což se nyní změní. Někteří hráči budou moci hrát za oba týmy, to pomůže výsledkům i hráčům. Všichni hráči Rytířů z Telče budou mít svou pozici a svůj prostor, nemusí se bát o to, že by si nezahráli. U nás v akademii jsme měli hráče, kteří odehráli za sezónu třeba i sto utkání a to je podle mě cesta. Hráči hodně hrají, dobře trénují a mají velký prostor pro to se posunout. Jestli se posunou na úroveň výkonnostního, profesionálního hokeje anebo budou hrát v Telči za dorost a později třeba za muže, vždycky to pro nás bude úspěch. Proto jsme to udělali, jsem rád, že k tomu dojde a věřím ve vynikající výsledky.

posilovnaid

autor rozhovoru: Tomáš Kobera

Contacts

HOCKEY TALENT ACADEMY
Lipolec 14, 380 01 Dacice
Czech Republic

Mobile: +420 702 131 647 - Informations

Mobile: +420 775 559 055 - Training