Reference

Martin Mišiak

V hokejovej škole Hockey Talent Academy som ako dieťa strávil nespočetné množstvo víkendov. Začali sme tam aj s mladším bratom jazdiť od mojich 8 rokov. Počas troch rokov, ktoré som hokejovo strávil v Brne som často dochádzal na individuálne tréningy aj v rozbehnutej sezóne. V poslednej dobe som veľa počul o letnej príprave v programe JP PRO v Telči a chcel som to vyskúšať. Proto jsem zvolil přípravu v tomto programu. Tréningy na ľade a na suchu naplnili moje očakávania a nakoniec som v Telči strávil posledné 3 týždne moje letnej prípravy pred nadchádzajúcou sezónou.

Martin Mišiak
slovenský reprezentat, hráč draftovaný týmem NHL

 

K Jaromírovi Pytlíkovi do Hockey Talent Academy jsem začal jezdit když mi bylo asi 11 let. Ve 14 letech jsem přijel na individuální trénink do Telče, myslel jsem si, že rezervy v bruslení budu mít, ale že až tak velký sem tedy nečekal. Hned první led mě Jaromír Pytlík bruslařsky otestoval a zjistil jsem, že pomalu neumím bruslit. Chtěl jsem to samozřejmě zlepšit, začal jsem tedy jezdit pravidelně a zahrnul jsem tento náročný program do své letní přípravy a to jak na ledě tak i na suchu. Trenéři Jaromír Pytlík a Honza Radosta jsi mě vzali do parády a myslím, že jsem udělal dobře, tréninky na ledě a suchu do sebe zapadají a vzájemně se podporují, bylo to super a já se ve svém pohybu zlepšil. Spousta dřiny je zde udělána formou, že vás to opravdu baví a hlavně posouvá. Za sebe můžu říct, že se vždy do Telče těším, protože dobře vím, že mě posunou zase dál!

Eduard Šalé
hráč ELH, český reprezentant

 

Do Telče jezdím už 4 rokem a nedokážu si představit léto bez tréninků v Telči. Po prvním tréninku s Jaromírem Pytlíkem jsem zjistil, jak velké mám rezervy v mnoha herních činnostech. Začal jsem s ním intenzivně pracovat na bruslení, dovednostech na ledě a brzy poté i na suchu. v Telči jsem využívány nejmodernější techniky tréninku, pomůcky a je zde úžasné zázemí. Tím, že to mám z Jihlavy kousek, tak zde trávím přes léto každý den a zdokonaluji se. Jaromír má vedle sebe skvělé kolegy Honzu Radostu a Míru Třetinu. Tréninky jsou vždy ve velkém tempu a dávají smysl do hry. Každý rok se těším na léto do Telče.

Matouš Menšík
hráč ELH, český reprezentant

 

Asi od 8 rokoch som začal chodiť na Hockey Talent Academy dovednostné kempy, pretože som vedel, že správna technika a rychlosť korčulovania je v špičkovom hokeji velmi potrebná. Tréningy su na vynikajúcej úrovni zamerané jak na detaily správneho korčulovania, tak aj na ostatné dovednoti. V 14-tich rokoch som prestupil k panovi Pytlikovi na akademiu ICE DRAGONS do Telče, kde som nadalej zdokonaloval svoje nedostatky. Na akademiu k nám chodili trénovať aj hokejisti z najlepších líg takže tréningy mali tempo a uroveň. Velmi mi to pomohlo!

Robert BAČO
slovenský reprezentant, hráč nejvyšší juniorské Canadian Hockey League - WHL

 

K Jaromíru Pytlíkovi na kemp mě poprvé přivezl táta když mi bylo 13. Neměl jsem od toho nějaké velké očekávání protože jsem prakticky věděl jen, že jde o bruslařský kemp. O to víc jsem byl po prvním tréninku překvapený jak to v HTA funguje. Pan Pytlík spolu s trenéry mi předali spousty věcí nejen na ledě, ale i na suchu. Později jsem do Telče začal jezdit přímo do programu Jaomíra Pytlíka a začal se zaměřovat více na detaily mého bruslení. Snažil jsem naslouchat a myslím si, že jsem se v Hockey Talent Academy bruslařsky posunul. Vždy se do Telče těším a moc rád se tam vracím.

Dominik Petr
hráč nejvyšší finské mládežnické ligy, český reprezentant

 

Do akademie v Telči jsem přišel ve 14ti letech a od prvního dne jsem věděl, že jsem udělal velmi dobře. Bylo dobré, že se nejednalo jen o hokej, ale i o studium, které bylo přímo v Telči na SOŠ A GOB Telč, kde nám vycházeli vstříc a všichni učitelé nám velmi pomáhali. A také o stravu, kterou jsme měli rozdělenou každý den do 6-ti jídel. V akademii jsem strávil 2 sezony pod vedením pana trenéra Pytlíka a dalších trenérů, kteří měli zkušenosti s hokejem na nejvyšších úrovních. Tréninky měli skvělou úroveň a zaměřovaly se hodně na dovednosti hráčů, což je pro hráče v tomto věku velmi důležité. Samozřejmě se dbalo i na bruslení, ve kterém je pan Pytlík jeden z nejlepších trenérů vůbec. Dodnes tento projekt sleduji a líbí se mi, jak se každým dnem posouvá dál a dál. Akademie v Telči mě posunula v hokeji o velký krok dopředu a jsem za to velmi vděčný.

Jakub Konečný
útočník ELH, draftován týmem NHL, český reprezentant

 

I thought I had reserves in skating, but that's how much training with Jarda Pytlík showed me, but it was the things I had to accept. But in the end it was easy to accept, because they immediately showed me the way to move forward and how to improve my skating, perfect cooperation with both Jarda on the ice and fitness specialist Honza Radosta. Off-Ice practise goes hand in hand with on-ice practise, and it's a blast in one word! A lot of hard work is done in form, enjoying it and most importantly shifting it, which is important and it is with this feeling that I finish the first preparation together. With a good feeling that I have taken a step in a good direction and I can only recommend this cooperation to everyone!

David Bernad
ELH player

 

When I first went to see Jaromír Pytlík at the HTA, I expected him to help me with skating, but I did not expect the trainings to be of such quality. Everything we do with him on the ice has a head and a heel, he focuses on little details that have helped me a lot. This year, in addition to ice training, I also tried specific off-ice training supporting the skating. It was something completely new to me. Then I felt it made sense on the ice. Another plus is that players from the NHL and the best European leagues also train in the training group, so you can compare with them a little bit and see a little more to work on. Every summer I look forward to training in Telč because I can feel them moving me on!

Ondřej Najman
ELH and Czech national team player

 

I started going to Jaromír Pytlik's HTA school when I was about 11 years old. I knew that it would not be possible without great skating, and because I did not have extra good skating in my youth, I chose the HTA program, we paid a lot of attention to it and here I significantly improved it. I remember that in the beginning I wasn’t able to do some exercises, but over time I improved and I felt it on my skating and movement in the game. That's why even now, between the seasons, I regularly improve in his training programs to further improve my movement in conjunction with other skills. In his programs, everything fits together and there are excellent conditions for doing so in Telč.

Martin Kaut
NHL player, player of the Czech national team

 

I thought about it for a long time and decided to try it within Jaromír Pytlík's summer training program. I went in and joined his training group. I can only praise, there is a lot of skating, the trainings are in speed, they are world-class trainings. I am satisfied and will be happy to return.

Libor Šulák
Player of NHL, KHL and
Czech national team

 
Denisa Křížová

I can say that training with Jaromír is a tradition for me. I come to Telč every summer to work with Jaromír to improve my skating and shooting technique. It’s great for me not only because I have a new ice rink near my home. Every training of his in HTA is always prepared in detail and I know that I’ll spend every minute on the ice effectively. His modern attitude towards coaching gives to every exercise the highest level. It’s incredible how he is able to quickly analyze every player and recommend to them, as he did for me, the best for their development. He advised me on what I should focus on with the puck and what is necessary to improve my skating. The result doesn‘t come immediately but under his coaching the results come pretty fast. I always feel that I’m ready for the new season again.

Denisa Křížová
Best Female Hockey Player of 2019

 
Hynek Zohorna

I came to Telc this year for the first time. I trained there for about a month to impove my skills, especially in skating and general movement, before my departure to Russia. I must say that his specific training showed me that I have some things to improve. I have to say that one month spent in Telc with Jaromir Pytlik was very useful and I know that I’ll contact him next season too.

Hynek Zohorna
KHL player, player for Czech National Team

 
Radim Zohorna

I’m very happy to have the opportunity to train with Jaromir Pytlik in Telc. Every year I’m looking forward to the summer when me and my brothers will train together in Telc. Since I began training with Jaromir my skating and general skills have improved ; he’s doing an excellent job. Every training is specific and focuses on different things. I think HTA has a thorough training programme for both young and older players. Simply the best hockey school.

Radim Zohorna
NHL player, player for Czech National Team

 
Tomáš Zohorna

I heard about HTA from my younger brother who has cooperated with Jaromir Pytlik for a longer time. I always wanted to improve my hockey skills, mostly my skating. I’m glad that my brother told my about Jaromir. Jaromir pointed out my imperfections to me, but also showed me how to improve them. This year we cooperated for about month where we worked on my skating after which I felt I had made a big improvement. I realize that work on my skating is long-term work so next year it’s definite that Jaromir’s programme is my training choice.

Tomáš Zohorna
Player of KHL, player for Czech National Team

 
Jáchym Kondelík

I didn’t know what to expect before my first visit to Jaromir in Telc. I thought to myself that it’s going to be the same kind of individual training which I had already done before. After the first training I absolutely changed my opinion and my eyes were opened. He looked at my skating and in just a few moments he was able to tell me what to change and how to work to improve it. He knows exactly what to do. It’s something incomprehensible for me and he’s very sharp in it, focusing on details because the details make all the difference today. I can’t imagine my game without regular training with Jaromir. He always told me: „Either you want to be special and be a tall player who skates well or you’ll be another tall player with bad skating“. I’m happy that I have improved myself because of the regular trainings with him ; it helped me a lot.

Jáchym Kondelík
Nashville Predators DRAFT NHL 2018

 
Filip Zadina

I’m glad that I can improve myself in Telč under Jaromir’s supervison not just in skating but in all skills. Every training in HTA is prepared in great detail, using modern training techniques and at the highest level. I enjoy learning new skating techniques, puck movement and shooting. I’m looking forward to each lesson on the ice because every exercise is different and varied. I feel that it improves my development and I‘m glad that I can train in such a beautiful ice rink as the one in Telč. It’s for sure that Jaromir Pytlik has a vision and I’m certain that his Hockey Talent Academy offers the best training programme in Czech Republic.

Filip Zadina
NHL player, player of the Czech national team

 
Matic Podlipnik SLOVENIA

The training program in HTA was very helpful for me; I had never worked where we were so focused on details before. Jaromir Pytlik is a true professional who makes his work with heart, has a sense for training and recognizes where he can imrpove each player. That’s the reason why he has such results. All his team make an excellent job from off-ice trainng to the detailed work on ice. I have prepared in Telc for a whole summer and made improvements mainly in skating and speed. I had a good season. I was second defense man with the most points in the Magnus league and returned to the roster for WC 2017. So I’m happy from this point of view. Next season I’ll come back for sure to HTA. I’m looking forward to our next cooperation.

Matic Podlipnik SLOVENIA
OLYMPIC GAMES 2014, WC 2017

Martin Nečas

The Hockey Talent Academy camps were helping me on my way up since I was 8 years old. I was there almost every weekend, we were going on every tournament. Jaromir Pytlik makes a perfect job, I have learned there everything I know today - “skating and all skills“. HTA taught me a lot and I think it’s the best Hockey school in Czech. I like to go to Telč to Jarda even now between the NHL seasons, in the last year we have added a gym, where I have the newest things available for a functional training, which help me in skating and in general in my game on the ice.

Martin Nečas
NHL player, player of the Czech national team

Marek Malík

I’m glad I had a chance to participate in Hockey Talent Academy camps as a guest. I would like to come again in the future. I had a chance to help a little bit but also to learn something because I think that Hockey Talent Academy is a very good school not only for young players but also for prospective coaches. The project is managed at the highest level as far as the view of the players and coaches goes. The trainings are perfectly prepared. They train for all situations which can come in hockey. I think that it’s important for every player to get better in each skill and to improve with the help of these special exercises.

Marek Malík
NHL player, player for Czech National Team

Radek Dvořák

I saw 3 trainings in 3 different categories from the youth players to juniors. The coaches are trying to give them different trainings and to train in several groups. It’s good that each group focuses on a different thing. If the training, especially in skating, is more creative then it will have a bigger impact on the player because skating is the main skill in hockey. You can see that the players here are very well coached and the trainings are of a high quality. It would be good if players have an opportunity to be here for a few days to try something different. They can work on their weaker skills for when they return to their home teams.

Radek Dvořák
NHL player, player for Czech National Team

Vojtěch Mozík

I have changed my summer training program a little bit. I begin pretty early. Together with Pavel Zacha I’m going to Telc to Jaromir Pytlik and spend a lot of time on the ice. The facility in the Hockey Talent Academy is super; we didn’t miss anything. We agreed on things which we wanted to improve. We worked especially on skating, acceleration, work with the stick and shooting on the move. We trained there a whole month. The improvement was evident. We improved our skating technique, condition and also stick technique. The advantage is that training focuses on the individual which is not possible in a club where you have 20 players on the ice. Jaromir Pytlik focused just on me and Pavel Zacha. He spent a lot of time with us and I must thank him for it. We have done a good job together and for me it was great that I could work on things I want to improve.

Vojtěch Mozík
NHL player, New Jersey Devils, Daily Sport, 2016

Michal Řepík

I enjoyed the Hockey Talent Academy camp. I had never been on such a hockey camp before as a player. I just saw a few things on video. I think it’s a great thing for young players. Here are a lot of good players and it can help them before the season. The season starts in August so if someone comes 5 times during the summer to this camp it can improve them a lot. I can see here that the coaches dedicate themselves a lot to the players, correcting them, and this must help them in the future. I think we should have more hockey schools in Czech like this one and the boys should visit them. Then our hockey youth could move forward.

Michal Řepík
NHL, KHL, SM league player, player for Czech National Team

Pavel Zacha

I trained a whole summer in Telc with Jaromir Pytlik who works on skills. It was great that I already had some basic skills for him from the Devils and now I‘m continuing in it here. We do similar things. I feel how much this training helps me. Every player has something to improve, as everybody tells you. The coach Jaromir Pytlik helps me a lot with my skating. He told me where I should improve myself; he understands it very well. I trained a lot in short turns, moving from the corner and similar things. I wanted to improve my technique to be more faster and confident.

Pavel Zacha
NHL player, #6 DRAFT NHL 2015, New Jersey Devils, Daily Sport 2016

Yogi Svejkovsky

I don’t see any difference between HTA and academies overseas. I think it’s an important thing that they are doing that with the same methodology. When I was looking for something similar and searching for a partner in Czech Republic who would have similar ideas and really care about the player and his individual preparation and how to teach them hockey, I found Jaromir Pytlik. Our aims are very similar in some points because the idea is similar and that is the important thing. Honestly I can’t tell if the academy here or those in Canada are different; we do it specifically and they do it also specifically. I’m glad when I come here and can help them and I was also glad when they came to Canada for 10-days training - in fact we’re helping each other. I’m glad to see other training groups and like to educate myself as a coach; it’s very important for me.

Yogi Svejkovsky
Canadian Skill’s Coach, Assistant Coach for WHL, former NHL player

Jeff Tomlinson

Jaromir introduced a very good skating program for our team which leads to better effectiveness in movement, especially slides. I’m happy to see Jaromir’s own skating ability; it’s always better when the instructor impresses the players with his own presentation so much that they want to improve and skate as he does. I liked how Jaromir separated his own moves to shorter and basic elements of the skating which he then put back together in a most effective move. Even the best skaters from our team had a challenge with the difficult skating exercises which Jaromir first showed them before helping even our best skaters to get better. As a head coach I was really pleased with this cooperation and was really glad that Jaromir worked with our players in such a way. The players improved their skating thanks to the skating exercises he showed them and then they started work on their skating improvement by themselves when Jaromir was absent. It’s proof of a well done job.

Jeff Tomlinson
Canadian professional coach, Assistant Coach of German National Team

Milan Bartovič

Thanks to my friends I got know the HTA camps. I looked at some videos on the internet and must say that I liked their work very much. That was the reason to bring my son here. I saw that the kids who were here already last year had got better and I hope that my son will like to come here as well. Today was the second day of the camp and he was really excited. HTA does a very good job with young players and pushes them forward in their career. The trainings are perfect, with all the things you’re not able to do during the season in your club and you can see how the players are getting better. I believe that this academy will continue to run well and will create some of the best players not only for Czech Republic and Slovakia but also for neighbouring countries.

Milan Bartovič
NHL, KHL player, player for Slovakia National Team

Michal Rozsíval

I’ve been coming to the Hockey Talent Academy for 3 years now and the camps always have a high quality. A lot of top players, not just from Czech Republic but also from Slovakia, Slovenia, Germany and Austria, are coming here which gives to the camps a high level. I think this project is very interesting for the players, they can compare themselves with others and can learn a lot. I wouldn’t be coming here if I didn’t like it; I think it has a big impact for every player. That is the reason why I have both of my sons here. I think the improvement is visible. HTA focus especially on skating technique which I think is a little neglected in hockey clubs. Here it is made more interesting, giving something extra to make it better, something more that helps the players. Personally I must say that it helped both of my sons a lot. It’s clearly visible that they improved in skating a great deal. This project makes sense.

Michal Rozsíval
NHL player, double winner of STANLEY CUP

Contacts

HOCKEY TALENT ACADEMY
Lipolec 14, 380 01 Dacice
Czech Republic

Mobile: +420 702 131 647 - Informations

Mobile: +420 775 559 055 - Training