JAROMÍR PYTLÍK O BUDOUCNOSTI AKADEMIE ICE DRAGONS, SOUTĚŽÍCH I NOVÉ POSILE

Jaromír Pytlík3Starší žáci ICE DRAGONS suverénně ovládli základní část své svazové soutěže, mladší procházejí ligou bez jediné porážky a na čele si drží velký náskok, panuje spokojenost s dosavadními výsledky?

Samozřejmě jsem s výsledky spokojený, ale já vždy koukám spíše na to, jak hrajeme. Snažíme se formovat naši hru a herní zásady, aby se hráči prezentovali pěkným kombinačním hokejem, chápali všechny ty věci na ledě a sami a dobře se rozhodovali. Výsledky jsou pro mě podružné, ale je jasné, že se bez nich těžko obhajuje vlastní práce, takže jsem rád, že se nám v soutěžích daří.

Co vypovídá o úrovni a nastavení svazových soutěží fakt, že za ICE DRAGONS nastupují téměř výhradně mladší hráči, než pro které je daná kategorie primárně určená?

Já jsem moc rád, že jsme dostali výjimku a můžeme hrát větší počet mladších hráčů v kategorii starších žáků. I přes to, že hrajeme spoustu mladších hráčů, tak ty výsledky jsou většinou dvouciferné. Prohráli jsme pouze jeden zápas ve Žďáře, kde stáhli hráče z vyšší kategorie, a byl to skvělý hokej, jinak si myslím, že ty zápasy jsou dost jednoznačné i přes nasazování mladých kluků. Když chcete vychovávat mladé hráče, tak jim musíte dávat těžké podmínky, na které samozřejmě musí být připraveni. Dělám to takhle už přibližně patnáct let a myslím, že je to správná cesta k tomu vychovat opravdu výborné hokejisty. Určitě to ale není pro každého, někteří si myslí, že stačí hrát výše a automaticky to hráče výrazně posune, tak to nefunguje, je nutné, aby na to byli připraveni.

Asi vypovídajícím příkladem je poslední utkání základní části ligy starších žáků na ledě Havlíčkova Brodu…

Havlíčkův Brod postavil prakticky kompletní A-tým, za což jsem opravdu rád. Vždycky chceme hrát s dobrými týmy, jednou v sezóně postavila proti nám A-tým také Třebíč, se kterou jsme vyhráli 7:5. V Havlíčkově Brodě šlo o souhru okolností, kdy jsme měli velkou marodku. Už v předchozím utkání s Jihlavou za nás nastoupili mladší hráči, někteří hráli v kategorii starších žáků vůbec poprvé, a i tak jsme dokázali zvítězit, čímž jsme se dostali do takové řekněme "euforie". Druhý den nás čekal Havlíčkův Brod, o kterém jsem po domluvě se Standou Mečiarem věděl, že postaví A-tým. Přijeli jsme na dvě lajny s drtivou většinou hráčů ročníku 2011, tedy o dva roky mladšími, a hráli jsme výborný hokej. Moc mě potěšilo, že jsme v takovéto konfrontaci uspěli svým kombinačním hokejem a je vidět, že to všechno není jenom o soutěži, ale o tom jak s hráči pracujete. Já to říkám pořád, spoustu lidí se tomu jen smálo s poznámkami typu "komu to prospěje, když vyhrajeme 41:0", beru, že to je špatně a svaz by to měl nějakým způsobem přehodnotit a tu soutěž by měly hrát týmy, které na to mají, hrají dobré výsledky a prokazují potřebnou výkonnost. Rozhodně by neměla být jediným kritériem kvantita, stačí dát dohromady určitý počet hráčů ve dvou ročnících vedle sebe.

Bavit se můžeme také o jednoznačně nejproduktivnějším hráči soutěže starších žaků, kterým je o dva roky mladší Dominik Železný.

Železný_wtt.jpgUž jsem o tom mluvil v jednom rozhovoru, Dominik je výborný hokejista, který k nám přišel ze Znojma. Tam samozřejmě již hrál skvěle, byl také součástí různých výběrů, ale ať se to někomu líbí, nebo ne, tak já vím, v jakém bodě přišel. Dá se říct, že hrál vesměs sám, po rozích, za brankou, měl celkem dost špatných herních návyků, které jsme se snažili rozbít a pracovat na nich. Vyndali jsme ho z křídla, posunuli na centra a hraje výborně ofenzivně, ale zapracovali jsme i na defenzivě, bekčekingu, hraje hodně "pod pukem", hraje pro tým, na puku a výrazně tvoří hru. Je schopný dirigovat celou lajnu a to i když má na křídlech hráče ročníku 2009, myslím, že mu ta pozice velice sedí. Spousta lidí je naštvaná, když řeknu, že se u nás strašně změnil, ale kdo toho Dominika zná a vidí, jak hraje teď v porovnání s minulostí, tak ten rozdíl je skutečně obrovský a to vůbec neznamená, že ty předešlé kluby či trenéři s ním udělali špatnou práci, naopak, měl spoustu věcí výborných, ale troufnu si říci, že nikdo se jeho hrou nezaobíral tak komplexně. Na vánočním turnaji za mnou přišlo několik lidí, trenérů s tím, že ho takto hrát nikdy neviděli a já věřím, že ti, kteří tomu rozumí, tu změnu na Dominikovi vidí. Pro mě je důležité, že je spokojený on, radost na něj koukat a to samé rodiče, vidím, jak si jeho hru užívají, to je pro mne nejvíce.  

Jak velký podíl má na výsledcích týmů tréninkový program akademie, který hráči absolvují?

Náš program se samozřejmě formoval několik let. Dnes tu akademii mámě špičkově obsazenou lidmi, kteří se o ni perfektně starají. Když to vezmu trenérsky, Míra Třetina je velice zkušený, má skvělé oko a vidí na hráčích ty potřebné věci, dobře s nimi komunikuje a říká jim důležité věci pro samotnou hru. Honza Radosta se strašně vypracoval a když ho dneska někdo vidí na ledě při výuce, tak se všichni ptají, odkud ten trenér je? Když lidé ví, že u nás pomáhají profesionální hráči, tak si často myslí, že je to právě on :-). Obrovsky se posunul v bruslení, vedení kotouče, všechny ty dovednosti pozvednul na úplně novou úroveň a dneska je základním pilířem našich výuk. I na něm je vidět ta efektivnost programu Hockey Talent Academy. Dalším v týmu je Adam Kalaj, který má výborný vztah k dětem, je klidný, rozvážný a dovednostně velice šikovný. Prošel mou školou od druhé třídy, hrál čtyři roky ve Finsku a přinesl do akademie takový mladý a svěží vítr. To samé musím říct o koordinátorovi projektu a vedoucímu týmů Tomáši Koberovi, který rovněž přinesl takový ten mladistvý pohled a elán. Ti kluci nejsou ničím poznamenaní a řeší pouze to, aby vše kolem akademie fungovalo. Nechtějí nikomu nic vracet, snaží se dělat nejlepší možnou práci a já si myslím, že to byl velice dobrý krok. Co se týká samotného programu, tak ten je přímo úměrný tomu, jací lidé na něm pracují. Snažím se o tom neustále přemýšlet, pořád ten program drobně upravuji, ale všechny ty věci, které tady děláme, do sebe přesně zapadali, ať už to jsou ICE DRAGONS, výuky HTA či individuální tréninky.

ID CHAMPION

Vzhledem k zapojení akademie do soutěží jako je DTS 2009, CCM LIGA 2011 či jednotlivých turnajů, mají někteří hráči ve spojení se svazovými soutěžemi velké herní vytížení. Jakým způsobem přistupujete ke sledování jejich odezvy na náročný program?

Ti nejlepší hráči odehrají i přes sto utkání. To znamená, že tu práci, co udělá hráč v běžném klubu za tři roky, u nás stihne za sezónu. Snažíme se s nimi samozřejmě pracovat i na tom, aby nebyli přetížení a využíváme monitoring odezvy na zátěž díky systému mySASY. Ten nám každý den poskytuje přesné výsledky, nebojíme se do tréninkového programu zasáhnout, máme pravidelné konzultace s rodiči i hráči, mezi trenéry to každé ráno řešíme a individuálně jsme schopni přizpůsobit program tak, aby každému seděl na míru. Chceme, aby hráči byli zdraví a nepřetížení, ale zároveň neustále zapojeni do efektivního tréninku a měli velký progres.

logoidO místo v akademii ICE DRAGONS je v poslední době větší a větší zájem, jak bude do budoucna probíhat skládání jednotlivých týmů?

Samozřejmě s výsledky, které máme, přichází i spoustu hráčů, kteří by chtěli působit v naší akademii. Dá se říct, že se na nás někdo obrátí téměř každý den. Nechceme hráče v tuto chvíli pouze nabírat, musíme přemýšlet o složení týmů pro příští sezónu, což závisí ale také na tom, jaká budou ta pravidla, a my bychom samozřejmě chtěli hrát nejvyšší soutěž. Uvidíme, jestli nabereme nové talentované hráče, a vzhledem k tomu, že akademie má omezený počet míst, bychom tak zřejmě na konci sezóny museli některé hráče vypustit, protože nemůžeme neustále navyšovat kapacitu akademie. Chceme dělat dobrou práci, mít zde talentované hráče s potenciálem, a bohužel se tedy budeme muset nejspíše s každým příchodem s někým rozloučit. Samozřejmě neustále zdokonalujeme prostředí akademie tak, abychom dokázali vychovávat výborné hráče, kteří budou mít šanci v ledním hokeji uspět. Snažíme se nabírat hráče ročníků 2013/14, jelikož je třeba, aby hráč v akademii působil tak čtyři roky, abychom byli schopni vytvořit správný dovednostní základ a herní návyky, na které by mohl navázat v nějakém dobrém klubovém programu. Mezi kluby hledáme partnery, kde bychom byli schopni zajistit návaznost pro naše hráče. Kvůli každoročním změnám ve vedení klubů se nemůžeme zcela spolehnout na to, že to bude fungovat, ale ten zájem o spolupráci s námi je velký, takže veřím, že s někým shodu nalezneme a budeme dělat skvělou práci, kterou ocení některý z klubů hrajících nejvyšší soutěže a dokáže navázat na naši práci.

T8HLKdyž už je řeč o budoucnosti, akademie oznámila příchod zahraniční posily ročníku 2009. Můžeme prozradit o koho se jedná?

Já se snažím ten hokej sledovat a když mě něco osloví, tak se pro to dokážu nadchnout. Na turnaji Christmas Hockey Series jsem zahlédl jednoho kluka, který se mi strašně líbil a upoutal mě takovou zajímavou hrou. Když jsem se díval, tak to pro mě byl ten hráč, který tvořil, uměl se dostat do šancí a měl dobré herní rozhodování. Rozhodl jsem se, že ho oslovím a to i z toho důvodu, že na něm vidím spoustu věcí, které bychom uměli zlepšit. Dokáže hrát výborně, i když mu stále hodně věcí chybí a vím z vlastní zkušenosti, že když ty dovednosti, které umíme naučit, u něj zlepšíme, tak to bude úplně jiný hráč. Jsem i rád, že je tu kluk, který neprošel žádnými specializovanými  campy, neměl zatím ten špičkový servis, začal s hokejem později a stále se věnuje více sportům. Má obrovský talent a myslím, že když mu pomůžeme, tak se z něj může stát vynikající hráč, a proto jsem mu nabídl pomocnou ruku a místo v akademii, kde bude hrát minimálně do konce sezóny. Věřím, že zde udělá velký progres a bude z něj hráč, o kterém ještě hodně uslyšíme. Zatím neodhalím jeho jméno, jakmile u nás začne hrát, všichni to uvidí, je nepřehlédnutelný!

Nová akvizice ICE DRAGONS zazářila na vánočním turnaji CHRISTMAS HOCKEY SERIES, bude se akademie pravidelně účastnit i dalších turnajů?

Určitě to máme v plánu. Co se týká turnajů, tak se budeme snažit hráčům akademie zajistit konfrontaci s těmi týmy, které se turnajů účastní. Chtěli bychom týmy skládat primárně z hráčů akademie a případně je nějak vhodně doplnit, protože dneska vím, že s hráči je třeba pracovat na denní bázi, mít je v klubu a dát jim řád a špičkový program. Takovým způsobem dokážeme objevit ty skutečně výjimečné hráče a zdokonalovat je. Nejsem už pro to poskládat tým z hráčů, se kterými se třeba zase rok neuvidíme až do dalšího turnaje, to necháme na jiných. Ten úspěch pak nemá takovou váhu, než když vychováte hráče, to mě láká...

logo TOP 8 finKromě turnajů se v Telči bude konat také výběrová liga TOP 8 HOCKEY LEAGUE.

My chceme přes léto, kdy hráči mají volno a nepracují v klubech, kdy se u nás konají hlavní dovednostní campy, vytvořit ročníkovou ligu, kterou by hráli ti nejlepší hráči. V týdnu by si zahráli právě tuto soutěž a o víkendu budou trénovat v programu Hockey Talent Academy. Chceme té lize dát největší možnou pozornost, máme připravenou spoustu novinek, které známe ze světového hokeje. Věříme, že dokážeme těm nejlepším hráčům nabídnout velmi kvalitní tréninky, zápasovou konfrontaci, špičkové zázemí přímo v Telči a dokážeme zlepšit jejich hru.

V průběhu sezóny se začalo spekulovat o spolupráci s klubem SK Telč, v jaké fázi je vzájemná dohoda nyní a jak se situace vyvíjí?

My jsme několikrát avizovali zájem o spolupráci, protože se jedná o místní klub. Dnes jsou ta soutěžní pravidla dána tak, že když máte čtyři kategorie, tak můžete hrát soutěž A i B. V Telči působí čtyři týmy a všechny hrají pouze "Béčkovou soutěž". Myslím, že se v té naší soutěži trápíme, hrajeme dvouciferné výsledky a možná spolupráce by pomohla i místnímu klubu, ale samozřejmě ta naše nabídka platí pouze, pokud bude ze strany SK Telč jednoznačně řečeno, že o ni stojí. Dokážeme pracovat na vysoké úrovni i prostřednictvím mimosvazových soutěží, turnajů, uvidíme, jestli nevytvoříme program přátelských utkání se silnými týmy, není pro nás pouze soutěž tak klíčová, jak by se mohlo zdát. Nemyslím si, že je nutné hrát soutěž A, protože, jak ukázal zápas v Havlíčkově Brodě, jsme schopni i s výrazně mladším týmem přehrát starší celek z té "Áčkové ligy". Samotná soutěž kvalitu nezaručí, musíte mít hráče, se kterými se dobře pracuje a vyhledávat pro ně kvalitní konfrontaci. Pro nás tedy ta soutěž A není prioritou, trochu jsme z toho ustoupili, ale pokud bude ze strany SK Telč zájem, tak jsme připraveni jednat. Byla by to výhoda pro všechny, to je jasné.

Mělo by dojít k velké reformě mládežnických soutěží ČSLH?

Za mě je to nutné, protože když se někdo podívá na naše skóre v lize starších žáků (po základní části 490:49), tak si myslím, že se musí každý zamyslet. V jiných státech se stalo, že po prvních zápasech udělali reorganizaci a hned ten tým posunuli do lepší soutěže. Mám pocit, že u nás to nikdo moc neřeší a nikoho to nezajímá. Jednoduše řečeno, když má někdo dobrý tým, mělo by mu být umožněno hrát v té lepší soutěži, protože jí má co přinést. Ta nejvyšší soutěž by neměla být o tom, že musíte mít obsazené všechny kategorie, určitý počet hráčů ve dvou ročnících vedle sebe. Pokud máte dobrý tým, výkonnost a splňujete nějaký minimální počet, tak byste měli mít možnost takovou soutěž hrát. Budeme na svaz směřovat žádost o povolení startu ve vyšší soutěži a věřím, že je to opodstatněné. Všichni chtějí, aby se český hokej posouval a doufám, že dojde k nějaké shodě a lidé na svazu budou řešení této situace otevření.

 autor rozhovoru: Tomáš Kobera

wttwin slide

Kontakty

HOCKEY TALENT ACADEMY
Lipolec 14, 380 01 Dačice
Česká republika

Mobil: +420 702 131 647 - informace

Mobil: +420 775 559 055 - sportovní trénink